W każdej pracy odpowiednie wynagrodzenie jest niezwykle ważne i pracownicy dążą do tego, by otrzymywać jak najwyższą pensję miesięczną. Bardzo często zdarza się, że pracodawcy podają oferowane wynagrodzenie w kwoce brutto – dla potencjalnego pracownika sprawia to nieco kłopotów, ponieważ bardziej interesuje go kwota netto. Są jednak specjalne kalkulatory, które mogą okazać się niezwykle pomocne przy obliczaniu ostatecznego wynagrodzenia, które wpłynie na konto pracownika.

Jakie pojęcia warto znać?

Zanim przystąpimy do korzystania z kalkulatora, warto poznać pewne pojęcia. Wynagrodzenie netto jest to kwota, którą otrzymujemy przy wypłacie, natomiast brutto to wynagrodzenie przed odtrąceniem składek na podatek i ZUS. Koszty uzyskania przychodu to wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania lub utrzymania przychodu, natomiast koszty pracodawcy to całkowity koszt wynagrodzenia, jaki ponosi nasz pracodawca. Niestety, suma ta jest mało adekwatna do poziomu wynagrodzenia netto.

Kalkulator wynagrodzeń

W sieci bez większych problemów znajdziemy odpowiedni kalendarz wynagrodzeń 2019/2018 brutto/netto. Aby z niego skorzystać, musimy znać kilka podstawowych danych. W formularzu zostaniemy poproszeni o wybór rodzaju umowy – może to być umowa o pracę, umowa – zlecenie czy umowa o dzieło. Wpisujemy wynagrodzenie w stawce brutto, określamy czy praca wykonywana jest w miejscu zamieszkania oraz czy wynagrodzenie jest stałe. Należy również określić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe – takie dane możemy uzyskać od pracodawcy. Wybieramy rok podatkowy i na tej podstawie uzyskujemy informację odnośnie wynagrodzenia netto, czyli tego, ile uzyskamy „na rękę”.

Kalkulator wynagrodzenia pozwala również na określenie tego, ile pracodawca płaci nam brutto i jakie są jego ogólne koszty. Wystarczy w tym celu podać takie same informacje, z tym że kwotę brutto zastępujemy kwotą netto, czyli taką jaką widzimy przy wypłacie.

Co jeszcze ukazuje kalkulator wynagrodzeń?

Standardowo kalkulator wynagrodzeń ukazuje jeszcze kilka istotnych dla pracownika informacji. Są to mianowicie kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe czy zdrowotne. Dzięki temu dokładnie widzimy, jakie kwoty są nam pobierane z pensji. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla każdego, kto chce się dowiedzieć nieco więcej na temat swojej pensji i tego, ile tak naprawdę pracodawca przeznacza środków na wypłatę pensji. Oczywiście koszty będą się znacznie różniły, w zależności od wybranego rodzaju umowy o pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here