Sztuka jest obecna w naszym życiu niemal od zawsze- muzyka, taniec, teatr czy obraz mogą jednak służyć nie tylko doznaniom estetycznym, lecz również celom terapeutycznym. Arteterapia zdobywa coraz większą popularność wśród osób w różnym wieku, z różnego typu problemami natury fizycznej czy psychicznej. Czym dokładnie jest?
Co to jest arteterapia?
Arteterapia to nic innego jak leczenie za pomocą sztuki. Bardzo istotny jest tutaj sam proces tworzenia, natomiast na dalszy plan schodzi sama wartość artystyczna dzieła. W owym procesie należy się skupić na ukojeniu emocji, wyciszeniu, a jednocześnie wyrażeniu siebie w nietypowy sposób. Terapia sztuką stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń natury fizycznej czy psychicznej, w tym na przykład w:
- autyzmie,
- mózgowym porażeniu dziecięcym,
- zaburzeniach osobowości,
- problemach interpersonalnych,
- problemach z samoakceptacją,
- wychodzeniu z niektórych nałogów,
- resocjalizacji.
Rodzaje arteterapii
Terapia sztuką niejedno ma imię- obecnie można wyróżnić co najmniej kilka jej rodzajów. Najpopularniejsze formy leczenia to:
- muzykoterapia,
- choreoterapia,
- plastykoterapia,
- biblioterapia,
- filmoterapia,
- chromoterapia,
- fotografoterapia.
Arteterapia może skupiać się wyłącznie na jednej dziedzinie sztuki bądź łączyć kilka z nich. Wiele zależy tutaj od celów, jakie chcemy osiągnąć oraz z grupą wiekową, z którą pracujemy. Zajęcia z zakresu arteterapii dla starszych dzieci, seniorów czy dorosłych mogą być wzbogacone na przykład o aromaterapię, terapię rękodziełem czy tworzenie kompozycji kwiatowych.
Kto prowadzi zajęcia arteterapii?
Arteterapia nie jest po prostu tworzeniem- są to działania ukierunkowane na konkretny cel, posiłkujące się różnymi dziedzinami sztuki. Prowadzenie zajęć z tego zakresu to zadanie dla specjalisty, który ukończy odpowiednie studia pedagogiczne. Arteterapia studia to propozycja dla osób posiadających wykształcenie wyższe pedagogiczne bądź związane bezpośrednio z daną dziedziną sztuki. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj: wwszip.pl.
Gdzie pracuje arteterapeuta?
Kończąc studia podyplomowe z zakresu arteterapii, można otrzymać zatrudnienie w placówkach edukacyjnych, domach kultury, placówkach aktywizacji seniorów czy ośrodkach terapeutycznych. Specjalista może także otworzyć własną praktykę, prowadząc zajęcia arteterapeutyczne dla wybranej grupy wiekowej, na przykład dla dzieci czy seniorów. Możliwości jest więc całkiem sporo, zwłaszcza mając na uwadze, że w ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania tego rodzaju metodą terapeutyczną.
Dodaj komentarz