Oznaczenia na opakowaniach są niezwykle ważne, zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Na każdym opakowaniu powinny znaleźć się prawdziwe, czytelne i kompletne informacje, na których podstawie klienci dokonują decyzji zakupowych. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem w produkcji opakowań takich jak np. buteleczki do kosmetyków jest plastik. Warto więc poznać powszechnie występujące na nim symbole.
Co oznacza symbol HDPE?
Butelka HDPE to opakowanie wykonane z polietylenu, który wyróżnia się wysoką gęstością. Symbol HD oznacza High Density (wysoka gęstość). Tworzywo to jest mleczne i charakteryzuje się niebywałą trwałością. Można go stosować zarówno do przechowywania kosmetyków, jak i produktów spożywczych. Ponadto, po ten materiał sięga się podczas produkcji desek do krojenia czy zbiorników do przechowywania wody.
Co ważne, HDPE nie wchodzi w reakcje chemiczne z zawartością i jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych dla człowieka materiałów. Jest odporny na uderzenia i pęknięcia naprężeniowe. Można z niego korzystać wiele razy. Nie szkodzi mu także wilgoć czy chemikalia. Sprawdzi się nawet do przechowywania zawartości w bardzo niskich temperaturach (-40°C), ponadto jest odporny na zmiany temperatur.
Czym jest symbol PET/PETE?
Pod symbolem PET kryje się tak naprawdę politereftalan etylenu, czyli chętnie stosowane tworzywo do produkcji opakowań. Politereftalan etylenu jest bezbarwny, elastyczny i tani. Idealnie sprawdzi się jako butelka kosmetyczna PET czy też butelka na napoje, jak i tworzywo na jednorazowe naczynia i sztućce czy też torebki na produkty sypkie.
Warto podkreślić, że materiał PET nie nadaje się do długotrwałego przechowywania żywności. Tworzywo to nie powinno być wystawianie na działanie promieni słonecznych i detergentów. Produkowane są z niego pudełka nadające się do jednorazowego wykorzystania. Zużyty plastik należy wrzucić do odpowiedniego koszta. PET nadaje się do recyklingu.
Co kryje się pod symbolem PP?
Symbol PP to nic innego jak polipropylen. Tworzywo to jest określane mianem obojętnego fizjologicznie. Nie należy go jednak podgrzewać, gdyż może wtedy ulec szybszemu rozkładowi. PP wykorzystuje się w celu produkcji opakowań na żywność (pojemniki na margarynę, kubeczki na jogurty, zakrętki).
Buteleczka PP doskonale sprawdza się także do przechowywania kosmetyków. Nadaje się też do zgrzewania. Polipropylen jest bezpieczny dla zdrowia człowieka, a więc można w nim bez obaw przechowywać różne substancje. To szczególnie trwały materiał, który znosi temperatury rzędu -20 °C do 60 °C. Właśnie ze względu na jego właściwości, znajduje wszechstronne zastosowanie w przemyśle opakowań.
Wszystkie te tworzywa są bezpieczne dla ludzi, należy jedynie korzystać z nich zgodnie z ich zastosowaniem.
Dodaj komentarz