Freelancer czyli tzw. „wolny strzelec” to osoba, która nie jest zatrudniona w żadnej firmie na umowę o pracę. Pracuje ona na własny rachunek, zdobywając zlecenia i pozyskując różnych klientów z branży, w której się specjalizuje. Jak w takiej sytuacji wyglądają rozliczenia z urzędem skarbowym? Jaka księgowość dla samozatrudnionych, będzie odpowiednia dla freelancera? Wyjaśniamy.

Umowa zlecenia, o dzieło, a może własna działalność gospodarcza?

Freelancer może świadczyć usługi dla swoich klientów zarówno na podstawie umów cywilnoprawnych, jak i na zasadach B2B, czyli zakładając swoją działalność gospodarczą. W przypadku pierwszego rozwiązania, jest to niewątpliwie dobra opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoje działania jako „wolni strzelce” i nie wiedzą jeszcze, jakie zarobki będą osiągać. Do rozliczania pracy freelancera, stosowane są najczęściej dwa rodzaje umów:

  •         Umowa o dzieło,
  •         Umowa zlecenia.

Działalność gospodarcza dla freelancera a rozliczenia z urzędem skarbowym

Każdego roku, wydłużeniu ulega lista branż, w których działają freelancerzy. Aktualnie, w absolutnej czołówce, znajdują się m.in. programiści. W ich przypadku, założenie działalności gospodarczej jest w nierzadko obligatoryjne, gdyż wymagają tego zleceniodawcy. Jeśli mowa o własnej firmie, to łączy się z nią również księgowość dla programistów. Jej forma uzależniona jest od rodzaju działalności gospodarczej i może być prowadzona w modelu uproszczonym, jak i w postaci ksiąg rachunkowych. Najczęściej jednak programiści, decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i rozliczaniu się na podstawie Książki Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego. Mogą to robić samodzielnie lub zlecić księgowość dla IT biurowi rachunkowemu, specjalizującemu się w tego typu zagadnieniach. Oferta takiej współpracy, dostępna jest m.in. tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-dla-programistow/ i warto się z nią zapoznać.

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe?

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest skomplikowana, toteż wielu freelancerów decyduje się na jej samodzielne prowadzenie. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Pozwala niewątpliwie oszczędzić, jednak nakłada na przedsiębiorcę wiele dodatkowych obowiązków, które mogą być dla niego sporym obciążeniem. Dlatego dobrym rozwiązaniem, jest wejście we współpracę z biurem rachunkowym. Obsługa JDG w przypadku zewnętrznej firmy nie jest zbyt kosztowna, a dzięki przekazaniu spraw księgowych swojego przedsiębiorstwa specjalistom w dziedzinie rachunkowości, można w pełni skupić się na rozwoju własnej działalności. Z przykładową ofertą takiej współpracy, można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-jdg/ i sprawdzić, jakie udogodnienia przewiduje.

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Poszukując odpowiedniego biura rachunkowego, należy zwrócić uwagę do profesjonalizm i doświadczenie danej firmy, a także sprawdzić, czy oferta jaką prezentuje, odpowiada potrzebom i oczekiwaniom freelancera. Godnym polecenia biurem księgowym jest Solidna Księgowa, która cieszy się dużym uznaniem wśród szerokiego grona klientów. Oferta firmy znajduje się pod adresem: https://solidnaksiegowa.com/. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z nią. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here