Szukaj

Jak wygląda walcowanie blach?

Jak wygląda walcowanie blach?

Walcowanie blach to jeden z ważniejszych procesów w przemyśle metalurgicznym. Stosuje się go do produkcji różnego rodzaju elementów wykonanych z metalu, takich jak na przykład karoserie samochodowe, czy też uszki przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych. Proces ten znacznie ułatwia bowiem masową produkcję elementów wykonanych z metalu. Między innymi dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej, jak wygląda proces walcowania blach.

Jak wygląd proces walcowania blach?

Zanim przystąpimy do procesu walcowania blachy, musi ona być wcześniej odpowiednio przygotowana. W tym celu należy poddać ją oczyszczeniu, które, ma na celu usuniecie zabrudzeń, czy też korozji. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przycięcie blachy. Ma ono na celu odpowiednie jej dopasowanie do kolejnego etapu, jakim jest wstępne walcowanie. Podczas tego etapu blacha jest wkładana do specjalnej walcarki składającej się z kilku wałków. Etap ten jest wykonywany w celu zmniejszenia grubości blachy oraz nadaniu jej podstawowego kształtu. Następnie można przystąpić do właściwego walcowania. Na tym etapie blacha również jest poddawana zmniejszeniu grubości oraz nadawany jest jej ostateczny kształt. Warto przy tym pamiętać, że etap ten w zależności od oczekiwanego efektu może być wykonywany kilkukrotnie. Ostatnim etapem, jeżeli chodzi o walcowanie blach, jest wykończenie, w ramach którego mogą być wykonane takie czynności, jak chociażby:

– Wygładzanie oraz prostowanie

– Frezowanie

– Docinanie do odpowiednich wymiarów

Warto przy tym podkreślić, że walcarki zapewniają powtarzalność, co z kolei znacznie przyśpiesza proces produkcji.

Jakie możemy wyróżnić metody walcowania blach?

Obecnie najczęściej stosowane są dwie metody walcowania blach, a mianowicie:

-Walcowanie na zimno. Jak sama nazwa wskazuje, proces ten wykonuje się bez wcześniejszego podgrzania blachy. W ramach tej metody obróbki zazwyczaj wykonuje się takie jak na przykład trawienie, czy też wyżarzanie. Dzięki temu można uzyskać produkt charakteryzujący się wysoką jakością oraz precyzją wykonania.

Walcowanie blach na ciepło. Wykonuje się je po wcześniejszym oszlifowaniu wsadu, a następnie jego oczyszczeniu. Wówczas podgrzewa się go w celu usunięcia zgorzeliny. Następnie zazwyczaj przystępuje się do zmniejszania szerokości oraz walcowania końcowego. Dzięki temu można uzyskać produkt o odpowiednich właściwościach metalurgicznych oraz wymaganym kształcie.

Warto przy tym podkreślić, że wybór metody walcowania ustalany jest zgodnie ze specyfiką, oraz przeznaczeniem danego produktu.

Kategoria: Biznes
Dodaj komentarz