Dzięki rozwoju technologii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, internet stał się miejscem, gdzie możemy znaleźć właściwie wszystkie dostępne informacje. Artykuły tematyczne, wiadomości, badania naukowe, plotki oraz wyniki sportowe- wszystko to znajdziemy posługując się wyszukiwarką internetową. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście Google. Śmiało możemy stwierdzić, że jest to najpotężniejsza kampania internetowa. Platforma ta oferuje swoim użytkownikom sporą ilość darmowych narzędzi, które pomagają wyszukiwać informacje, rozrywkę oraz przechowywać dane. Głównymi z nich są: Google Maps, Gmail, Google Music, Google Reader, Picassa oraz Google Drive. Jednak jedną z ciekawszych opcji, która została jakiś czas temu przygotowana dla użytkowników jest wyszukiwanie obrazem Google.

Wyszukiwanie informacji obrazami

Żeby uzyskać dostęp do możliwości wyszukiwania obrazem wystarczy wejść na stronę images.google.com. Nowy sposób wyszukiwania informacji pozwala nam na wyszukiwaniu zagadnień na podstawie treści przedstawionej na zdjęciu , a nie jak w przypadku manualnego wpisywania tekstu, po słowach kluczowych. Wyszukiwanie poprzez obrazy umożliwia nam szybkie znalezienie stron, na których się one znajdują, podobnych obrazów oraz tego samego obrazu w innym rozmiarze. Platforma Google oferuje obecnie cztery różne sposoby wyszukiwania zdjęć obrazem.

Jak wyszukać obrazy?

Pierwszą z możliwości jest tzw. ,,przeciągnij i upuść”. Do jej użycia potrzebujemy tylko dowolnego obrazu znalezionego w internecie, który następnie przenosimy na pole wyszukiwarki i otrzymujemy listę wyników Google. Inną ciekawą opcją jaką daje nam wyszukiwanie obrazów w wyszukiwarce Google jest możliwość przesłania pliku z własnego komputera. W tym celu wchodzimy na stronę images.google.com i wysyłamy nasz plik. Decydując się na ten sposób, trzeba jednak pamiętać, że Google zastrzega sobie prawo przechowywania tego elementu przez 7 dni od wyszukiwania. Do następnej techniki posłużymy się adresem URL zdjęcia. Kopiujemy go i przenosimy do odpowiedniego pola na stronie images.google.com, dzięki temu otrzymamy więcej informacji o interesującym nas obrazie jak np. jego dokładne wymiary czy źródło. Dla ułatwienia wyszukiwania obrazem można skorzystać z wtyczek dostępnych dla przeglądarek Chrome i Firefox. Po ich instalacji i włączeniu, jedyne, co będzie nam potrzebne do otrzymania informacji o obrazie będzie najechanie na niego myszką.

Zaawansowane techniki

Jeżeli szukasz zdjęć, które chcesz wykorzystać w celach komercyjnych to możesz skorzystać również z zaawansowanej wersji wyszukiwarki obrazami. znajdziesz ją wpisując adres:http://www.google.com/advanced_image_search. Umożliwia ona na sprawdzenie, czy dane zdjęcie udostępnione jest do swobodnego użytkowania, oraz sprawdzić ewentualną sytuację związaną z prawami autorskimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here